JAK PORAZIT PROKRASTINACI - Marie Raková
Určitě to znáte sami. Šéf vám přidělil nový úkol a vy na něho máte celý týden času. Takže vlastně docela pohoda. Pondělí se tudíž můžete věnovat svým již rozdělaným věcem, řešit staré resty, nové maily apod. Je tu úterý. Něco se nám nahromadilo z pondělka, to je třeba dodělat, pak ještě pár urgentních telefonů, no a odpoledne se v klidu pustím do toho úkolu od šéfa. Jenže odpoledne je tu nečekaná porada a urgentní zakázka, se kterou jsme nepočítali. Takže onen úkol opět odsouváme. A tak to pokračuje i ve středu. Z původně docela pohodového úkolu se pomalu začíná stávat stresující noční můra. Do pátku to přece nemůžu stihnout. Vždyť už je čtvrtek. Měli bychom konečně začít, už na to máme i trochu času, ale stres nás najednou nějak začíná blokovat. Tak jo ještě jedno rychlé kafe a jdu na to. Jenže mezitím zase nějaká urgentní věc, pak jedna zcela nedůležitá, ale drobná, tak proč ji nevyřešit rovnou. A strašák v hlavě zůstává dál…. No nakonec už je pátek, my víme, že nestíháme, tudíž se na to nakonec vrhneme a uděláme. Ale na poslední chvíli, se stresem a neradi. Joooo prokrastinace to je tedy pekelná věc.
Jenže dá se vůbec porazit? Odpověď není jednoduchá. Záleží totiž na nás. Někdo ji porazí vždycky, někdo nikdy. Pár obecných rad ale na nepříjemné, věčně se odkládající úkoly máme.
KONKRÉTNÍ TIPY NA PROKRASTINACI:
- Vždycky plánujte jen to, co jste schopni reálně zvládnout – buďte k sobě upřímní a nepište si do denního plánu úkoly, které byste si jen přáli stihnout. Zbytečně vás to dostává do stresu, který vás nakonec zabrzdí.
- Vaše plány by měly zahrnovat maximálně 60 % z celkové pracovní doby. Věřte tomu, že těch zbylých 40 % vždy zaberou urgentní, nečekané a neplánované záležitosti.
- Vytvořte si vlastní mozkové kotvy. Pokud máte rádi třeba oříšky, pokaždé, když začněte dělat nějaký nepříjemný úkol, dejte si je k práci. Opakovaně. Po nějaké době si váš mozek zakotví, že právě třeba kešu oříšky má spojené s měsíční uzávěrkou. Bude si to pamatovat a když pak znova uvidí kešu oříšky, pomůže ván spustit práci na uzávěrce bez zbytečné prokrastinace.
- Jezte hodně vitamínu C. Je jednou z nejúčinnějších protistresových látek, kterou můžete získat. Kromě toho, že uklidňující účinky, zároveň podporuje produkci hormonu adrenalinu, který je při stresu enormně spotřebováván.
- Zkuste si vytvořit vlastní křivku výkonnosti. Je to vaše časová tabulka, kde si po nějakou dobu zapisujete, jak se vám v kterou denní dobu daří plnit vaše úkoly. Zjistíte, že některé části dne jste pravidelně výkonnější než jiné. Ty nepříjemné úkoly pak vykonávejte v čase své nejvyšší výkonnosti.
- Pokud musíte udělat něco nepříjemného nebo něco, do čeho se vám fakt nechce, upleťte si na sebe veřejný bič – seznamte se svými cíli kolegy, napište je klidně i na tabuli, nástěnku nebo kamkoliv, kde budou viditelné. Pak už se nemůžete moc vymlouvat a nezbývá nic jiného než se pustit do práce.
- Odměňte se – když zvládnete, co jste si na ten den naplánovali, jděte dříve domů, zastavte se na vaši oblíbenou kávičku či vínko a udělejte si pohodu. Pokud jste spíše aktivní, zajděte si zaplavat, zaběhat nebo třeba do posilovny, kterou jste už dlouho nestíhali.
Marie Raková